ISTRAŽIVANJE EU KIDS ONLINE POKAZALO ZABRINJAVAJUĆE PODATKE

Ni djeca ni roditelji nemaju kritički odnos prema medijima

petak, 28. prosinca 2018.

Tek svako deseto dijete o uznemirujućim porukama koje prima putem interneta i društvenih mreža razgovara sa svojim roditeljima i prijateljima. Zabrinjavajući je to podatak koje je pokazalo istraživanje o medijima…

Ni djeca ni roditelji nemaju kritički odnos prema medijima

… i navikama konzumiranja medijskih sadržaja, s primarnim fokusom na digitalne sadržaje.

Istraživanje, predstavljeno u zagrebačkoj Matici hrvatskoj, provedeno je u međunarodnom projektu EU Kids Online. Ispitano je 1017 djece, u dobi između devet i 17 godina te njihovi roditelji. I djeca i roditelji pokazali su da ne znaju u dovoljnoj mjeri kritički promišljati sadržaje iz medija, što je izravna posljedica nedovoljnoga medijskog opismenjavanja u hrvatskom obrazovnom sustavu, smatraju u Društvu za komunikaciju i medijsku kulturu, koje je provelo istraživanje.

Djeca se počinju služiti medijima već u prvoj godini života i mnogo djece prije nauči upotrebljavati tablete i pametne telefone nego govoriti i hodati. A prvi trenutak korištenja medija treba biti prvi trenutak početka medijskog odgoja – ističe dr. sc. Lana CIBOCI, potpredsjednica Društva i profesorica na Visokoj školi za komunikacijski menadžment Edward Bernays.

U Hrvatskoj se medijsko obrazovanje provodi u nastavi hrvatskog jezika, prema programu koji je zastario i gotovo uopće ne spominje nove medije, a kamoli trendove kojima su izložena naša djeca, pa ne treba čuditi da se ne znaju kritički odnositi prema porukama raznih influencera i jutjubera, kojima su svakodnevno bombardirani.

Ciboci je uvjerena da u naše škole trebamo uvest barem izborni predmet o medijskoj kulturi, što već ima susjedna nam Slovenija, a potrebni su nam i novi udžbenici za to područje, edukacija nastavnika i financijska potpora školama za provođenje raznih aktivnosti.

Naš je program i sadržaj medijske kulture u nastavi hrvatskog jezika zastario. Dovoljno je reći da su mediji i medijski uređaji s kojima djeca provode najviše vremena – pametni telefoni i tableti, online videoigre i internet općenito – gotovo potpuno zanemareni.

Predstavljeno istraživanje vrlo je dobrodošlo u jeku eksperimentalne faze kurikularne reforme, kad se sveopća digitalizacija školstva i online sadržaji predstavljaju kao svojevrsni spas hrvatskog obrazovanja. Dr. sc. Igor KANIŽAJ, potpredsjednik Društva i profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, smatra da smo izgubili fokus, otišli previše za novom, modernom tehnologijom, a da pritom nismo dovoljno osnažili učitelje, naučili ih kako se time koristiti, pokazali negativne strane digitalnih naprava.

Zabrinjava nas što naša djeca, ali i njihovi roditelji, u svom boravku na internetu otkrivaju previše o svojoj privatnosti. Zato bi trebalo usporedno osposobiti i učenike, i nastavnike, i roditelje. Potrebno je osmisliti i radionice za umirovljenike, djedove i bake, koji provode mnogo vremena sa svojim unucima.

Dr. sc. Danijel LABAŠ s Hrvatskih studija predsjednik je Društva i upozorava da udžbenici, po kojima se odgaja za medijsku pismenosti, tek u deset posto upućuju na kritičko razmišljanje o medijima.

Medijskoj pismenosti tijekom školovanja treba posvetiti mnogo više pozornosti. Djeca su nam rekla da su sve zabrinutija za svoju privatnosti, da primaju puno povrjeđujućih poruka. U obrazovnom ih sustavu moram naučiti kritički odbaciti takve poruke te istodobno, bez srama, o njima pričati s roditeljima i učiteljima. Zato nam treba kvalitetniji program medijskog obrazovanja. [ IZ DRUGIH MEDIJA | Školske novine | Branko NAĐ ]

Vezani članci
Školski portal: Djeca snimaju filmove, radijske igre i reklame

Djeca snimaju filmove, radijske igre i reklame

…odlučila je konkretnije povezati lektiru i medijsku kulturu u nastavi…

Školski portal: ‘Od prvog razreda djecu potičem na kritičko razmišljanje o medijima’

‘Od prvog razreda djecu potičem na kritičko razmišljanje o medijima’

[ Piše: Ana Dokler | medijskapismenost.hr ] “Djeca vole medijsku…

Školski portal: Raspored online nastave za utorak, 17. ožujka 2020.

Raspored online nastave za utorak, 17. ožujka 2020.

Isto kao i danas i u utorak će učenici razredne…

5+ klub
Stručni skupovi Školske knjige
Slovopis
e priručnik
Preuzimanje digitalnih udžbenika
Preuzimanje višemedijskih materijala
Preuzimanje višemedijskih materijala za srednju školu
E-priručnik Tehnička podrška
Lente vremena
Školski portal: Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

… važno svim dionicima odgojno-obrazovnog sustava…

Školski portal: Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

... odijevaju Crvenkapičinu haljinu, lovčev šešir…

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

...nego su odlučili provesti revoluciju svojeg…

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto je važna dinamička akomodacija i…

Nadahnjujući citati o učiteljima

Nadahnjujući citati o učiteljima

Dan učitelja, koji slavimo 5. listopada,…