KAKO SE NOSITI S DRSKIM UČENICIMA

Smireno nastavite s lekcijom, a s učenikom razgovarajte nasamo

četvrtak, 2. siječnja 2020.

Što točno možemo smatrati drskim ponašanjem? Ja ga definiram kao sve ono što posebno remeti nastavu, uključujući šašavo, budalasto i prkosno ponašanje.

Smireno nastavite s lekcijom, a s učenikom razgovarajte nasamo

EVO NEKIH PRIMJERA:

  • trčanje učionicom ili ganjanje
  • vikanje, glasno smijanje, bacanje po podu
  • naguravanje, prepiranje, podvale, psine i pošalice
  • ignoriranje određenih uputa ili naredbi
  • bacanje papirića, gumica ili drugih „mekanih” objekata...

Ima ih još, ali mislim da ste shvatili. Radi se o ponašanju koje nije opasno niti prijeteće te stoga ne zahtijeva slanje učenika ravnatelju ili pedagogu, ali zbog toga ostatak razreda prestaje s radom i budno prati vašu reakciju. Stoga je ključno odgovarajuće reagirati. Ako zeznete stvar samo ćete otvoriti vrata za više ovakvog ponašanja – i to ne samo tog učenika.

Kod rješavanja problema drskog ponašanja ključno je da kontrolirate svoju želju za burnom reakcijom i pokazivanjem nezadovoljstva te da očitate učeniku bukvicu.

EVO KAKO:

BUDITE STRPLJIVI

Svi imamo nagon burno reagirati, pokazati koliko smo uzrujani i koliko je neprihvatljivo ovakvo ponašanje. Međutim, problem s ovim pristupom jest u tome što u učionicu donosi stres i napetost. To umanjuje poštovanje učenika prema vama i vodi do svađa i sukoba, što drugi učenike može uvući u kaos. Najbolje je napraviti stanku i promatrati razvoj situacije sve dok krivac ne primijeti da ga gledate.

Ako je potrebno, možete se približavati učeniku koji se neprimjereno ponaša sve dok ne prestane.

BUDITE MIRNI

Najvažnija je stvar da incident ne eskalira, da ne dodajete ulje na vatru. Najbolji je odgovor biti smireniji nego inače. Vaši će učenici očekivati da budete šokirani i ljuti, poput većine odraslih u sličnim situacijama. No morate napraviti upravo suprotno.

Usredotočite se na disanje, opustite tijelo i dopustite da se ozračje u prostoriji samo od sebe smiri. Jednostavno promatrajte učenike bez pričanja. Dopustite da vas razred vidi kako reagirate staloženo i ravnodušno pa će vam uzvratiti istom mjerom.

BUDITE TAJNOVITI

Nemojte odmah kažnjavati. Zapravo, zbog toga što želite naglasiti koliko je apsurdno ponašanje određenog učenika obratite mu se nasamo. Neka to ostane između vas, tako ćete ostatku razreda poslati poruku da se takvo ponašanje neće tolerirati. Međutim, morate odvojiti određenog učenika od ostatka razreda.

„Možeš li me, molim te, pričekati u hodniku?”

Ako vam nije ugodno poslati učenika u hodnik, tad ga samo premjestite za stol koji je odvojen od ostatka razreda. U međuvremenu, nastavite s lekcijom. Pričekajte i  razgovarajte s učenikom za vrijeme odmora.

BUDITE TEMELJITI

Imate pravo preskočiti upozorenja i ići izravno na kažnjavanje. Na drsko ponašanje trebate odgovoriti što strože možete. Ovisno o dobi učenika, ovo bi trebalo uključivati kontakt s roditeljima i zadržavanjem učenika nakon nastave.

U svakom slučaju, pobrinite se da znate točno koje su posljedice prije nego što popričate s učenikom. Razgovor ne bi trebao trajati dulje od minute. Jednostavno ponovite učeniku što je napravio, podsjetite ga na razredna pravila i recite mu koje su posljedice. Nemojte mu očitati bukvicu ili mu govoriti što bi trebao misliti ili kako se treba osjećati.

KAZNITE I NASTAVITE S RADOM

Učenik mora snositi odgovornost za svoje ponašanje, a vi pritom ne smijete popustiti, ublažavati kaznu, držati prodike, sukobljavati se ili – još gore – pitati učenika da objasni zašto je to napravio.

ISKORISTITE PRILIKU

Ova strategija za rješavanje problema drskog ponašanja učinkovita je zato što smiruje energiju u prostoriji, odvaja ostatak razreda od te situacije, a vama daje slobodne ruke da smireno odredite odgojnu mjeru. Osim toga, ona šalje poruku da je vaša učionica pod vašim nadzorom i da nitko nema pravo ometati učenje.

Naposljetku, iako se bacanje papirića, gumice ili prkosno ponašanje u određenom trenutku može činiti minornim prijestupom, on definitivno nije takav. Drskost pokazuje jasan nedostatak poštovanja prema učiteljima, učenju i drugim učenicima. Ona će rasti i širiti se ako taj problem odmah ne riješite. Ako to pak učinite, pridržavajući se ovih smjernica i ostanete smireni, svi će učenici u vašoj učionici biti pristojniji i imati više poštovanja.

Pretvorit ćete negativno u pozitivno. Frustrirajuću i stresnu situaciju iskoristit ćete kao priliku da ne samo uklonite drsko ponašanje, već i izgradite bolji i zreliji razred.

……………………

 NAPOMENA

  • SAD: Blog Smart Classroom Management projekt je Michaela Linsina, učitelja s 27 godina iskustva i autora nekoliko uspješnica. Smart Classroom Management jedan je od najposjećenijih blogova posvećenih temi upravljanja učionicom, s više od 120 tisuća pretplatnika.
  • Izvor: smartclassroommanagement.com
Vezani članci
Školski portal: Druženje učenika i roditelja u prirodi

Druženje učenika i roditelja u prirodi

Uvijek su se okupljali u ribičkom domu SRD Som, uz…

Školski portal: Oni žele uživati u učenju koje privlači njihovu pozornost

Oni žele uživati u učenju koje privlači njihovu pozornost

Ona nemaju nikakve veze sa silom i imaju sve veze…

Školski portal: 9 stvari koje niste znali o školskom danu svoga djeteta

9 stvari koje niste znali o školskom danu svoga djeteta

Uz knjige, testove i razredne zadatke, svijet vašeg djeteta se…

5+ klub
Stručni skupovi Školske knjige
Slovopis
e priručnik
Preuzimanje digitalnih udžbenika
Preuzimanje višemedijskih materijala
Preuzimanje višemedijskih materijala za srednju školu
E-priručnik Tehnička podrška
Lente vremena
Školski portal: Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

… važno svim dionicima odgojno-obrazovnog sustava…

Školski portal: Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

... odijevaju Crvenkapičinu haljinu, lovčev šešir…

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

...nego su odlučili provesti revoluciju svojeg…

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto je važna dinamička akomodacija i…

Nadahnjujući citati o učiteljima

Nadahnjujući citati o učiteljima

Dan učitelja, koji slavimo 5. listopada,…