„Zagušljiv zrak”

četvrtak, 7. studenoga 2013.
„Zagušljiv zrak”

Škotski liječnik i kemičar Joseph Black (1728. – 1799.) primijetio je tijekom proučavanja ugljikova dioksida da će se zapaljena svijeća ugasiti stavimo li je u taj plin. Svojem učeniku Danielu Rutherfordu (1749. – 1819.) dao je zadatak da detaljnije istraži tu pojavu. Iznenađen reakcijom svijeće ispod staklenog zvona, budući je profesor botanike, kemičar i liječnik zaključio da preostali „zrak” u zvonu ne podržava gorenje. Stavio je miša ispod zvona, u prostor ograničene kvalitete zraka, i držao ga ondje sve dok miš nije uginuo. Nakon toga je zapalio svijeću u tom istom prostoru te je pustio da izgara sve dok se nije ugasila. Potom je zapalio fosfor i ostavio ga da izgara ispod zvona dok se i on nije ugasio. Dobiveni je zrak potom propustio kroz otopinu koja je uklonila nastali ugljikov dioksid. Preostali „zrak” nije podržavao gorenje, odnosno nije sadržavao kisik potreban za disanje i gorenje. Rutherford je taj plin nazvao „zagušljivim zrakom”, a zapravo je otkrio sastavni dio zraka – dušik.

Daniel Rutherford (1749. - 1819.)

Iako je Rutherford zaslužan za otkriće i izolaciju dušika (1772.), francuski naziv azote nadjenuo mu je slavni francuski kemičar Antoine Lavoisier posluživši se grčkim riječima a – ne i zotikos – živ. Hrvatski naziv za kemijski element dušik potječe od Bogoslava Šuleka koji je 1881. godine u knjizi Lučba za svakoga napisao: „Dušik, (stickstoff; azoto) plin je bez boje, okusa i vonja, onako kao kisik; al kad metneš u posudu punu dušika goreću svieću, ugasit će se odmah. Kad bi metnuo živu pticu, udušila bi se, zato se i zove ovaj plin dušikom.”

Zamrznuti uzorci u laboratoriju

No, dušik je itekako važan za život. On je jedan od osnovnih biogenih elemenata. Sastojak je aminokiselina, proteina, nukleinskih kiselina i drugih biološki važnih spojeva. Najveće količine dušika nalaze se u zraku i čine 78 % njegova obujma. Zrak je ujedno i najveći izvor dušika iz kojega se dobiva frakcijskom destilacijom tekućega zraka. Nije otrovan, no u velikim koncentracijama izaziva gušenje jer potiskuje kisik potreban za disanje. „Životnost” dušika očituje se i u tome što je sastojak mnogobrojnih eksploziva, poput dinamita, amonita (amonijev nitrat), azida i raznih raketnih goriva (poput hidrazina). Gotovo 85 % industrijski dobivenog dušika upotrebljava se u proizvodnji umjetnih gnojiva, a tekući dušik rabi se za čuvanje bioloških uzoraka, smrzavanje krvi ili obavljanje kirurških zahvata smrzavanjem tkiva.

 

Autorica: Vesna Tišler

Vezani članci
Školski portal: Očaravajuće čarolije u kemiji

Očaravajuće čarolije u kemiji

Učenici trećih i četvrtih razreda OŠ Ivana Gundulića iz Zagreba…

Školski portal: Zašto mozak voli vježbu

Zašto mozak voli vježbu

Isto vrijedi i za ljudski mozak. Pažljivo ponavljanje u našem…

Školski portal: Obrazovanje - izvor ponosa

Obrazovanje - izvor ponosa

... koji su sustavno ispitivali učenje na svim razinama izobrazbe…

5+ klub
Stručni skupovi Školske knjige
Slovopis
e priručnik
Preuzimanje digitalnih udžbenika
Preuzimanje višemedijskih materijala
Preuzimanje višemedijskih materijala za srednju školu
E-priručnik Tehnička podrška
Lente vremena
Školski portal: Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

… važno svim dionicima odgojno-obrazovnog sustava…

Školski portal: Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

... odijevaju Crvenkapičinu haljinu, lovčev šešir…

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

...nego su odlučili provesti revoluciju svojeg…

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto je važna dinamička akomodacija i…

Nadahnjujući citati o učiteljima

Nadahnjujući citati o učiteljima

Dan učitelja, koji slavimo 5. listopada,…