Za bistre i znatiželjne glave

ZA BISTRE I ZNATIŽELJNE GLAVE

O tome se ne uči u školi, a pitanja imaju odgovore [5.]

četvrtak, 29. rujna 2016.

RECI TKO, ŠTO, ZAŠTO, KAKO, KADA... | To niste čuli u školi, ali možda vas ipak zanima – zašto se vozi desnom stranom ulice, gdje je Dvorana svraka, zašto je Cromwell imao turban, što je quipu...

O tome se ne uči u školi, a pitanja imaju odgovore [5.]

Zašto se vozi desnom stranom ulice?

Gaj Julije Cezar uveo je pravilo da se treba jahati lijevom stranom ulice. Jahač bi u lijevoj ruci držao uzde, a u desnoj mač. Da se mora voziti desnom stranom ulice (dok kočijaš treba sjediti s lijeve strane) propisao je Napoleon puno stoljeća kasnije. Propis je vrijedio u svim zemljama koje je osvojio Napoleon. Budući da Veliku Britaniju nije osvojio, tamo se i dalje vozi lijevom stranom, dok je volan na automobilima s desne strane.

Gdje je dvorana svraka?

Palača Sintra, koju nazivaju i grad palača, u gradu je Sintri, u lisabonskom dijelu Portugala. To je današnja povijesna kuća muzej. Najbolje je očuvana srednjevjekovna kraljevska rezidencija u Portugalu. U njoj je i Dvorana svraka (Sala das Pegas). Svrake (Pegas) su naslikane na stropu i svaka u kljunu drži list s natpisom Por bem (bezazleno). Dao ih je naslikati John I. kad ga je njegova supruga kraljica Philippa Lancaster zatekla kako ljubi jednu dvorsku damu. Taj je natpis trebao spriječiti „dvorska šaputanja“.

Što je Khipu (Quipu)?

Khipu je bio sustav bilježenja podataka koji su koristile Inke (od Ekvadora na sjeveru do današnjeg Čilea) prije dolaska Španjolaca. Khipu su se sastojali se od više vunenih uzica (najčešće vune ljame ili alpake) na kojima su podatke bilježili čvorovima. I sam naziv khipu znači na kečuanskom jeziku (kojim su govorili Inke) “čvor”. O društvenoj i političkoj organizaciji Inka ima mnogo podataka baš zahvaljujući tom sustavu uzica i čvorova. U to vrijeme khipu je bio nezamjenjiv i za praćenje podataka o plaćanju poreza.

Kad je Cromwell nosio turban?

Jan Sobjeski

Oliver Cromwell (1599. – 1658.), engleski državnik i vojskovođa, nikad nije vidio Turke, ali je ipak na jednom spomeniku, koji je stajao u Londonu do prve polovice 18. stoljeća, imao turban na glavi. Spomenik je predstavljao engleskog kralja Charlesa II. na konju kako gazi Cromwela (s turbanom na glavi). Odakle mu turban? Kada su Turci 1683. godine opsjedali Beč, Austrijancima je došao u pomoć poljski kralj Jan III. Sobjeski i porazio Turke. Tada je jedan talijanski skulptor načinio spomenik koji prikazuje kako kralj Jan Sobjeski gazi turskog sultana. Ali, taj spomenik nitko nije htio kupiti. Kipar je bio uporan tražeći kupca i... nekako ga je uspio prodati Englezima koji, naravno, turban nisu odmah ni zapazili.

Što je “Debela Berta”?

Debela Berta (Dicke Bertha) bio je njemački top kalibra 42 cm koji je prvi put upotrijebljen u Prvom svjetskom ratu u kolovozu 1914. godine. Bio najveći i najsnažniji. Proizveden je u Kruppovoj tvornici, a nadimak su mu dali saveznički vojnici po Berthi Krupp, koja je bila vlasnica Kruppovih tvornica, iako je njima upravljao njezin suprug Gustav Krupp.

Kako je otkriven najbogatiji rudnik dijamanata na svijetu?

Jednog je dana 1866. siromašni farmer iz Hopetowna (Južna Afrika) Schalk van Niekerk vidio grupu djece kako se igraju kamenčićima, među kojima je bio i jedan neobičan. Za nekoliko novčića otkupio ga je i pokušao prodati po puno višoj cijeni. Ali, nije bilo zainteresiranih. Odnio ga je jednom liječniku koji je rekao da je u pitanju dragulj. Poslao ga je u Englesku i stigla je potvrda da je riječ o dijamantu od 21 karata. Mještani još nisu vjerovali da je to dijamant pa se udružio s lokalnim trgovcem i odlučio naći još dijamanata, a onda je 1869. pastir Griqua na obalama rijeke Orange pronašao dijamant od 83,5 karata (16,7 g). Pastir je prodao kamen za 500 ovaca, 10 goveda i konja Schalku van Niekerku, koji ga je dalje prodao po višestruko višoj cijeni. Taj je kamen poznat po nazivu Zvijezda Južne Afrike. Nalaz tog velikog dijamanta potaknuo je navalu tragača za dijamantima. Tako je otkriveno najbogatije nalazište dijamanata na svijetu.

…………………
PRIREDILA: Snježana STANIN

Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autorica zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).

Vezani članci
Školski portal: Baš nisu imali sreće

Baš nisu imali sreće

Jedan od najvažnijih pjesnika kineske književnosti Li Po (701. –…

Školski portal: Ah, ta vjerovanja

Ah, ta vjerovanja

■ Majmuni na Gibraltaru Berberski makaki  je vrsta majmuna koja…

Školski portal: Čarobna bijela pjena

Čarobna bijela pjena

Popularno i najstarije alkoholno piće „čarobne bijele pjene” s malom…

5+ klub
Stručni skupovi Školske knjige
Slovopis
e priručnik
Preuzimanje digitalnih udžbenika
Preuzimanje višemedijskih materijala
Preuzimanje višemedijskih materijala za srednju školu
E-priručnik Tehnička podrška
Lente vremena
Školski portal: Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

Robovanje ekranima uskraćuje djeci zdravi razvoj

… važno svim dionicima odgojno-obrazovnog sustava…

Školski portal: Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

Lektiru obrađujemo na zanimljiv i kreativan način

... odijevaju Crvenkapičinu haljinu, lovčev šešir…

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

...nego su odlučili provesti revoluciju svojeg…

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto djeca danas šute, sjede i plaše se lopte?

Zašto je važna dinamička akomodacija i…

Nadahnjujući citati o učiteljima

Nadahnjujući citati o učiteljima

Dan učitelja, koji slavimo 5. listopada,…