MI NISMO PRODUKTI OVOG SUSTAVA. MI SMO NUSPRODUKTI, POJEDINCI KOJI NISU HTJELI ODUSTATI. [ILIJA SRPAK]
Pobjednički duh
Ovih je tjedana cijela Hrvatska podrhtavala od goleme pozitivne energije oduševljenja, zanosa, zajedništva, ponosa i optimizma izazvanog srčanom borbenošću naše reprezentacije na Svjetskom nogometnom prvenstvu i njihovim uspjesima.
Na glavnom zagrebačkom trgu okupila se osmina ukupnog stanovništva Hrvatske da dočekaju Vatrene i proslave povratak heroja kući. Bilo je, međutim, i onih malobrojnih koji su se s puno gorčine pitali zašto s istim oduševljenjem ne dočekujemo i sve ostale naše heroje, pogotovu – heroje znanja koji se ovjenčani medaljama vraćaju s najvažnijih svjetskih natjecanja.
„Koliko ljudi u Hrvatskoj zna da smo ove godine prvi put sudjelovali na Mendeljejevoj kemijskoj olimpijadi, koliko ih zna da ćemo prvi put sudjelovati na međunarodnoj biološkoj olimpijadi?“ – pitao je prije dvadesetak dana u svom govoru prilikom dodjele Oskara znanja „najbolji od najboljih“ peterostruki oskarovac, varaždinski maturant Ilija Srpak.
Svaka pobjeda u sportu, glazbi, znanosti… osobna je pobjeda pojedinaca koji su sebe uložili da je ostvare. Oskar znanja, na primjer, najveće je priznanje i nagrada učenicima i studentima u Hrvatskoj za pobjede na najvažnijim domaćim i međunarodnim natjecanjima u znanju, glazbi i plesu. To je priznanje darovitima i iznimnima. Drukčijima. Takvima s kojima se teško identificirati jer imaju sposobnosti, znanja i vještine kakve mi nemamo. To su NJIHOVE privatne pobjede iza kojih stoje samo njihovi mentori, škole i obitelji… i zato uglavnom nemaju neki veliki medijski odjek.
Međutim, pobjede ekipa, timova, reprezentacija… uvijek su dvostruke: ne samo osobne, nego i zajedničke. U njih je potrebno ulagati dodatne napore i dodatne vještine suradnje, komuniciranja, emocionalne i socijalne inteligencije. U dobroj ekipi svatko, zahvaljujući sinergiji, može postići mnogo više nego što bi ikad postigao sam. Ni od koga se ne očekuje da bude najbolji u SVEMU, dovoljno je da bude najbolji u onome dijelu posla u kojemu može dati najviše. Valjda se zato ljudima neusporedivo lakše identificirati s pobjedama timova, pogotovu sportskih i njihove pobjede doživljavati kao NAŠE. Posebice mediji upregnu sve sile da nam ih tako predstave.
Pobjedničkome duhu i u osobnim i u timskim pobjedama zajedničko je dvoje:
- Ne prestaju kad se umore i kad postane preteško, prestaju kad završe.
- Ne obavljaju posao, nego uživaju u igri. Nema blagoslova u naporima u kojima nije uključeno i srce.
Bilo nam je divno osjećati se dijelom ekipe Vatrenih. Osjećati da smo im i sami malčice pripomogli svojom vjerom u njih, svojim navijanjem, molitvama. Osjećati da su dali sve od sebe i zbog nas: da i nas učine ponosnima i sretnima. Bili smo im zahvalni što smo zbog njih tjednima zaboravljali na situaciju u kojoj se nalazimo, korupciju, bahate lokalne šerife i šefove, svoje neplaćene račune, svoju djecu koja su otišla u svijet u potragu za boljim životom… i što smo povjerovali da se sve može popraviti i postati bolje…
Kad jednoga dana počnemo znanje i znanost doživljavati kao nešto što popravlja svijet i čini ga boljim, nešto zbog čega će nam život biti kvalitetniji i ugodniji… kad znanje počnemo doživljavati kao nešto NAŠE… okupljat ćemo se na glavnim gradskim trgovima i svečano ćemo dočekivati i naše pobjednike koji se sa svjetskih natjecanja u znanju vraćaju s rukama punim medalja. A njihove učitelje i mentore počet ćemo odgovarajuće nagrađivati... Možda.